top of page

MHSAA DIVISION 3 PLAYOFF SCORE UPDATES AND PROJECTED WINNERS

Updated: Oct 18, 2023


This update is accurate as of 8:00 AM Tuesday October 17th and future updates will take place on Wednesday October 18th.


Boys Soccer District 33 (UPDATED)

Host: Three Rivers

Berrien Springs-FIRST RD LOSS Buchanan-2ND RD LOSS Constantine-FIRST RD LOSS Dowagiac-FIRST RD LOSS Hartford Three Rivers- Watervliet-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Hartford

DAN’S PROJECTED WINNER: Hartford

SLEEPER PICK: Watervliet-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 34 (UPDATED)

Host: Parchment


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids South Christian DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids South Christian

SLEEPER PICK: Fennville


Boys Soccer District 35 (UPDATED)

Host: Grand Rapids Covenant Christian


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Hudsonville Unity Christian

DAN’S PROJECTED WINNER: Hudsonville Unity Christian

SLEEPER PICK: Wyoming Godwin Heights

Boys Soccer District 36 (UPDATED)

Host: Eaton Rapids

Battle Creek Pennfield-FIRST RD LOSS Delton Kellogg-FIRST RD LOSS Eaton Rapids Hillsdale-2ND RD LOSS Lake Odessa Lakewood Olivet-2ND RD LOSS Quincy-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Eaton Rapids

DAN’S PROJECTED WINNER: Eaton Rapids

SLEEPER PICK: Lake Odessa Lakewood

GET YOUR MSN GEAR NOW


Boys Soccer District 37 (UPDATED)

Host: Stockbridge


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Greenhills

DAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Greenhills

Boys Soccer District 38 (UPDATED)

Host: Flat Rock


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Milan

DAN’S PROJECTED WINNER: Grosse Ile

SLEEPER PICK: Milan


Boys Soccer District 39 (UPDATED)

Host: Hazel Park


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Heights Star International

DAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Heights Star International

SLEEPER PICK: Dearborn Henry Ford Academy-FIRST RD LOSS


Boys Soccer District 40 (UPDATED)

Host: Detroit Country Day


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Pontiac Notre Dame Prep

DAN’S PROJECTED WINNER: Detroit Country Day



Boys Soccer District 41 (UPDATED)

Host: Richmond

Almont Armada-2ND RD LOSS Croswell-Lexington-FIRST RD LOSS Imlay City Richmond-2ND RD LOSS Yale-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Imlay City

DAN’S PROJECTED WINNER: Imlay City

SLEEPER PICK: Almont


Boys Soccer District 42 (UPDATED)

Host: Unionville-Sebewaing

Birch Run-FIRST RD LOSS Caro-2ND RD LOSS Flint Powers Catholic Frankenmuth Montrose-FIRST RD LOSS Otisville LakeVille Memorial-FIRST RD LOSS Saginaw Swan Valley-2ND RD LOSS Unionville-Sebewaing-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Flint Powers Catholic

DAN’S PROJECTED WINNER: Flint Powers Catholic

SLEEPER PICK: Saginaw Swan Valley-2ND RD LOSS

Boys Soccer District 43 (UPDATED)

Host: Williamston

Chesaning Corunna-FIRST RD LOSS Durand-2ND RD LOSS Lansing Catholic-FIRST RD LOSS Ovid-Elsie-FIRST RD LOSS Portland-2ND RD LOSS Williamston


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Williamston

DAN’S PROJECTED WINNER: Williamston

SLEEPER PICK: Chesaning


Boys Soccer District 44 (UPDATED)

Host: Gladwin


DISTRICT FINAL MATCH UP



JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Gladwin

DAN’S PROJECTED WINNER: Gladwin

SLEEPER PICK: Freeland



Boys Soccer District 45 (UPDATED)

Host: Muskegon Oakridge

Belding-2ND RD LOSS Comstock Park-2ND RD LOSS Grand Rapids Catholic Central Grand Rapids West Catholic-FIRST RD LOSS Grant-FIRST RD LOSS Kent City-FIRST RD LOSS Muskegon Oakridge Muskegon Orchard View-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Catholic Central

DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Catholic Central

SLEEPER PICK: Muskegon Oakridge


Boys Soccer District 46 (UPDATED)

Host: Whitehall

Fremont Hart-FIRST RD LOSS Manistee Montague Newaygo-FIRST RD LOSS Shelby-FIRST RD LOSS Whitehall


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Manistee

DAN’S PROJECTED WINNER: Manistee

SLEEPER PICK: Fremont


Boys Soccer District 47 (UPDATED)

Host: Shepherd

Alma Clare-FIRST RD LOSS Howard City Tri County-2ND RD LOSS Kingsley-2ND RD LOSS Reed City-FIRST RD LOSS Shepherd-FIRST RD LOSS Traverse City Christian


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Alma

DAN’S PROJECTED WINNER: Alma


Boys Soccer District 48 (UPDATED)

Host: Grayling

Location: Grayling HS

Boyne City-FIRST RD LOSS Cheboygan-FIRST RD LOSS Elk Rapids-2ND RD LOSS Grayling Iron Mountain-FIRST RD LOSS Kalkaska-2ND RD LOSS Kingsford


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Elk Rapids-2ND RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Elk Rapids-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Kingsford



73 views0 comments
bottom of page