top of page
MSNMAGBANNER.png
share your team.jpg

2023 MSN TOP 150 HIGH SCHOOL SOCCER PLAYERS TO WATCH


BY DAN STICKRADT

WEB AND CONTENT EDITOR

Twitter: @MiSoccerNetwork and @LocalSportsFans


150 MORE FIELD PLAYERS TO WATCH:

(Listed Alphabetically

William Aljets, Livonia Churchill soph. F/M

Ali Asfar, Dearborn Edsel Ford sr. M/F

Anthony Antonio, Royal Oak sr. D

Thomas Asciutto, Riverview sr. M

Elvin Bajric, East Kentwood sr. F/M

Amayo Bardeguez-Barrera, Boyne City sr. M

Luke Barthow, Novi sr. M/F

Jack Bias, Riverview jr. D

Kade Blake, Dearborn sr. M

Zach Borre, St. Joseph sr. D

Landon Bourdage, Grosse Ile jr. M

Andrew Brentano, Detroit County Day sr. M

Stephen Brentano, Detroit County Day sr. M

Brady Brown, Fruitport sr. D

Michael Bryant, Saline sr. M/F

Charlie Buursma, Muskegon Western Michigan Christian jr. M

Anton Cacaj, Utica soph. M

Cooper Caufman, Oxford sr. M/F

Ethan Carr, Richland Gull Lake sr. M

Owen Ceithaml, Holland sr. M

Nick Clemens, Muskegon Reeths-Puffer jr. M

Augustin Creamer, Leland sr. D

Antonio D’Agostini, Warren DeLaSalle sr. M

Luke Davies, Walled Lake Western sr. M/F

Cole DeJong, Muskegon Western Michigan Christian jr. M

Parker DeLang, Lapeer jr. F

Marc Delikat, Troy Athens jr. M/F

Charlie DeVries, Byron Center Zion Christian sr. M/F

Drew Dowling, Grand Blanc sr. M

AJ Dykstra, Byron Center sr. D

Alex Eby, Detroit Country Day jr. D

Carlos Escoto, Auburn Hills Avondale sr. M

Grant Ferguson, Grand Rapids Forest Hills Northern sr. D

Adam Flanders, Rockford soph. M

Aidan Flanders, Rockford soph. M

Emir Fradi, Dearborn Edsel Ford sr. D/M

Alec Frantz, Bloomfield Hills soph. D

Brendan Gerrard, Clarkston sr. D/F

Jacksen Gil, Richmond sr. M

Brian Goushaw, Rockford sr. F

Carter Hagan, East Lansing sr. M

Eason Haller, Mattawan sr. F

Brycen Handley, Portage Central sr. M/F

Cameron Hannah, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood sr. M

Domenic Hannawa, Walled Lake Northern jr.

Mitch Harrington, Grayling sr. F

Xtreme Hauk, East Lansing sr. F

Chase Henderson, Birmingham Seaholm jr. M

Grayson Herbert, Edwardsburg sr. M

Carter Higgins, Milan sr. F

Noah Hilley, Elk Rapids jr. M

JT Hogsten, Holland Christian sr. D

Drew Holevac, Eaton Rapids jr. M/F

Spencer Holmes, Ludington sr. M/F

Nick Hopkins, Rochester Adams sr. D

Jack Hotts, Troy sr. D/M

Hunter Huglund, Brighton sr. M

Ashton Hunter, Lake Fenton sr. F

Josh Jacobs, Ann Arbor Pioneer jr. M

Blendi Jahiri, Mason jr. F

Colton Janes, Rochester Adams sr. M

Luis Jasso, Gibraltar-Carlson sr. F

Nolan Karfonta, Novi Detroit Catholic Central sr. M/F

Masaharu Kimura, Novi sr. D

Avery Kucharski, Portage Northern sr. M

Will Kuiphof, Grand Rapids South Christian jr. F

William Lanham, Pontiac Notre Dame Prep jr. M

Nahuel Larroquette, Troy jr. D

Jack Lemerand, Alma soph. M/F

Josh Little, Hudsonville jr. M

Henry Lopez-Pinedo, Wyoming Godwin Heights sr. M

Jean Luc-Binder, Farmington sr. M/F

Nathan Maas, Caledonia sr. F

Ben Marlow, East Grand Rapids sr. D

Jimmy Marshall, Petoskey sr. D/M

Ruslan Masalitin, DeWitt jr. M

Landon McAvoy, Flint Powers Catholic sr. F/M

Alex McCallum, Northville jr. F

Devlin McGinnis, Brighton jr. M

Bowne Mendoza, Macomb Dakota sr. M

Connor Mitzel, Saline sr. M

Andrew Moeller, Grand Rapids Forest Hills Central jr. M

Sardar Mohamad, Warren Cousino sr. F

Hunter Meninga, Portage Central sr. M

Lucas Nay, Mason sr. M


GET YOUR MSN GEAR NOW



Travis Neal, Battle Creek Lakeview sr. D

Kai Nielsen, Berkley jr. F/M

Bennett Nieukoop, Grand Rapids Forest Hills Center sr. D/M

Quinn Noyes, Traverse City Central sr. D/F

Nicholas Nutting, Orchard Lake St. Mary’s sr. M

Kody Obenauf, Rockford sr. D

Kyler Ostrowski, Gibraltar-Carlson sr. M

Bashar Othman, Dearborn Fordson jr. M

Jeffrey Palmer, Parma Western sr. F (currently injured)

Matthew Palmer, Williamston sr. D

Anthony Page, Rochester Adams jr.;

Asher Paul, Traverse City Central jr. M

Nicholas Phillips, Plymouth sr. M

Tim Plamondon, Saginaw Valley Lutheran sr. M

Broderick Plumstead, Traverse City West jr. M

Jaden Polizzi, Grand Rapids Forest Hills Northern sr. D

Juan Porrez, Fennville sr. F

Brayden Powers, DeWitt sr. F

John Pringle, Goodrich sr. F/M

Myles Purty, Detroit U-D Jesuit sr. M

Bennett Quijano, Plymouth Salem sr. D/M

Tre Reiner, Richland-Gull Lake sr.

Owen Resch, Lansing Christian jr. M

Dougie Rice, Traverse City West sr. D

Kaden Richardson, Grand Haven sr. D/M

Leo Richter, Alma sr. M

Vincent Ridente, Ann Arbor Father Gabriel Richard sr. F

Trey Roman, Leland jr. D

Arturo Romero, Muskegon Oakridge sr. F/M

Christian Roza, Parma Western sr. M/F

Hadi Saad, Dearborn Fordson jr. D

Gavin Sage, Hudsonville Unity Christian sr. D/M

Harrison Salazar-Tello, Grand Rapids Northview jr. M

Zane Sarka, Ionia sr. M

Caden Saxton, Flint Kearsley sr. M

Nico Scorsone, Midland Dow soph. M

Ilan Seinfield-Chopp, Ann Arbor Pioneer sr. M

James Senter, South Lyon sr. D

Adriano Shauya, Troy Athens sr. M/F

Ryan Sheffer, Rockford sr. D

Treyton Siegert, Gladwin sr. F

Caiden Smith, Hartford sr. F




Nolan Smith, Woodhaven sr. M

Johnny Stickler, St. Joseph sr. F/M

Leo Stravato, Flint Powers Catholic jr. D/M

Andrew Taseski, Romeo sr. D

Emir Tascioglu, Northville jr. M

Donovan Thomas, Plymouth Canton sr.

Zavier Thomas, Richland-Gull Lake sr.

Derek Trinklein, Saginaw Heritage sr. D/M

Kai Watts, Richland-Gull Lake sr. D

Luke Webber, Dearborn Divine Child jr. D

Parker Wendt, Ludington sr. F/M

Caedon Whipple, Plymouth Christian jr. M/F

James Whiting, Kalamazoo Hackett Catholic Prep jr. M

Cash Williams, Hudsonville sr. D

Isaiah Williams, East Kentwood sr. D

Ben Wilson, Livonia Stevenson sr. D

Adam Wingeier, Bay City John Glenn sr. M/F

Jack Winterburn, Royal Oak sr. F

Isaac Wood, Rochester jr. D/M

Jorge Burgos Yacks, Fruitport soph. M





THE NEXT GROUP OF GOALKEEPERS TO WATCH:

Hunter Bailey, Belleville jr.

Micah Basso, Escanaba-Gladstone Bayside Unified sr.;

Adam Bergman, Holland Christian sr.

Joseph Cassuccio, Romeo sr.

Lance Childers, Grand Rapids Forest Hills Central sr.

Kyle Deming, Rockford jr.

James Duke, Grosse Ile sr.

Adam Ethridge, Troy Athens sr. (Colgate)

Joe Farah, Birmingham Seaholm sr.

Gage Hopkins, Muskegon Reeths-Puffer sr.

Finn Hounsell, Detroit Country Day jr.

Brody Johnston, Hartford sr.

Leighton Hunt, North Muskegon sr.

Jackson Kiszka, Portage Central sr.

Nolan Mauser, Oxford jr.

Griffin McGee, Royal Oak sr.

Benjamin Misener, Ortonville Brandon jr.

Luke Philo, Byron Center jr.

Matthew Pletcher, Ann Arbor Huron soph.

Connor Turala, New Baltimore Anchor Bay sr.

Koa West, Elk Rapids sr.




OTHERS TO WATCH: Academy jr.

Forwards – Arif Ahmed, Coldwater sr.; Issac Ahzamy, Dearborn Fordson jr.; Pierce Agles, Mt. Pleasant soph.; Justin Alade, Midland Dow jr.; Finn Axelarrius, Birmingham Roeper sr.; Noah Arbogast, Clarkston Everest Collegiate sr.; Haithem Al-Zoubi, Northville jr.; Daniel Ash, Alma sr.; Levi Assad, Fruitport Calvary Christian sr.; Drew Barnes, Vassar Juniata Christian sr.; Tyler Berezak, Plymouth Salem sr.; Ben Barrett, Madison Heights Bishop Foley sr.; Adrian Belmares, Hart sr.; Javan Bolsma, Grand Rapids Covenant Christian jr.; Noah Booth, Birmingham Seaholm sr.; Luke Borozan, Battle Creek Lakeview sr.; Austin Bouma, Wayland sr.; Daniel Bravo, Novi Detroit Catholic Central jr.; Ethan Brown, Birmingham Brother Rice jr.; Ian Browning, Royal Oak sr.; Owen Buckley, Brighton jr.; Alex Capusso, Romeo jr.; Caleb Chanaut, Grand Ledge sr.; Joseph Chirco, Utica Eisenhower sr.; Quinn Chisek, Riverview Richard soph.; Liam Ciaciuch, Macomb Dakota jr.; Asher Clark, Bay City John Glenn soph.; Colby Connor, Leland jr.; Brenden Contat, Marshall sr.; Cass Cooley, Grosse Pointe Woods University-Liggett sr.; Adrian Correa, Sturgis soph.; Jackson Dann, Cheboygan sr.; Josiah De Mond, Holt sr.; Henry Derrer, Hudsonville sr.; Chris Dongmo, Grand Rapids Forest Hills Central sr.; Wyatt Egan, Livonia Franklin soph.; Trigve Elkins, Zeeland West sr.; Tommy Farley, Petoskey sr.; JJ Faraday, Detroit U-D Jesuit sr.; Brayden Fedulchak, Canton sr.; Garret Feighan, Lake Odessa Lakewood sr.; Chase Foster, Rochester jr.; Drew Frantz, Dansville sr.; Landon Gallano, Bad Axe jr.; Antonio Gassone, Ann Arbor Huron jr.; Justice German, Holt sr.; Lucas Giacomazza, Utica Eisenhower sr.; Nathan Gilbert, Canton jr.; Noah Gjelaj, Walled Lake Western sr.; Gabe Glawe, Alpena sr.; Luke Haney, Linden sr.; Ethan Harrison, Brighton Livingston Christian soph.; Ian Hartke, Fowlerville sr.; Ryan Hayes, Birmingham Brother Rice soph.; Zach Heisler, Saline soph.; Micah Henry, Zeeland West sr.; Andy Hernandez, Montague sr.; Alex Hicks, Watervliet sr.; Victor Hint, Grand Blanc sr.; Jayden Hresko, Elk Rapids soph.; Kade Hunt, Gladwin Skeels Christian; Dion Idrizi, Wyoming sr.; Jay Jenkins, Hillsdale Academy sr.; Blake Johnson, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood sr.; Brandin Kelly, Sturgis sr.; Tyler Kendrick, Lansing Christian sr.; Aaron Knibbe, Grand Rapids Forest Hills Northern sr.; Casey Kolb, Westland John Glenn sr.; Jean Konate, Detroit U-D Jesuit sr.; Dylan Korkis, Utica Ford sr.; Derby Kromer, Mackinac Island sr.; Charlie Lacey, Ann Arbor Skyline sr.; Cade LaRose, Grand Haven sr.; Maximus Lasser, North Muskegon jr.; Daniel Lint, Suttons Bay-North Bay Unified sr.; Roberto Lopez, Grand Rapids Union sr.; Nick Luca, Walled Lake Central sr.; Cooper Lynch, Lapeer sr.; Mauricio Medina, Grand Rapids Catholic Central jr.; Sam Miller, Harbor Springs sr.; Ryan Mitchell, Fruitport sr.; Chase Moore, Dowagiac Union jr.; Grant Mooradian, Novi Detroit Catholic Central soph.; Brendan Moore, Ann Arbor Pioneer sr.; Noah Motley, Milan jr.; Tyler Mulder, Hudsonville Unity Christian sr.; Ivan Murillo, Kalamazoo Central sr.; Bryce Norder, Hudsonville sr.; Jesus Ochoa, New Haven jr.; Kyle Ohlsson, Westland Lutheran sr.; Shea Parker, Ann Arbor Skyline jr.; Diego Pastor, St. Clair Shores Lake Shore, soph.; Jacob Petreya, Birmingham Roeper sr.; Brittain Phillip, Buchanan sr.; Conner Polkky, Houghton sr.; Jackson Poulten, Royal Oak Shrine Catholic jr.; Muan Pu, Battle Creek Academy jr.; Uk Pi, Battle Creek Lakeview sr.; Trevor Powrozek, South Lyon East sr.; Alex Prenkocevic, Clinton Township Chippewa Valley sr.; Killian Prewitt, Fremont sr.; Miguel Ramirez, Troy Athens sr.; Geordie Richmond, Traverse City Central jr.; Alex Rodriguez, Carson City Fellowship Baptist jr.; Tony Romero, Flint Kearsley sr.; Brett Russell, Birmingham Groves sr.; Sabin Russell, Okemos sr.; Sebastian Salcedo, Imlay City jr.; Jose Salscedo, Bangor jr.; Ethan Sandstorm, Marquette sr.; Cody Schindorff, Allen Park Cabrini soph.; Cody Sclater, Allen Park jr.; Tristan Sevaj, Clinton Township Chippewa Valley sr.; Everett Shepherd, Harbor Springs sr.; Gavan Sherman, Portage Central soph.; Jaedyn Sifuna, Saline jr.; Nikolas Simon, Bloomfield Hills jr.; Alex Smith, Elk Rapids sr.; Mitchell Smith, Flat Rock jr.; Troy Smither, Davison Faith Baptist soph.; Dion Sokhadze, Edwardsburg sr.; Ceasar Soma, Royal Oak Shrine Catholic soph.; Jimmy Supina, Ann Arbor Father Gabriel Richard soph.; Dylan Swift, Munising Baptist soph.; William Taylor, Auburn Hills Avondale jr.; Paul Thompson, Clinton Township Faith Christian sr.; Hudson Todd, Novi Detroit Catholic Central sr.; Alex Tuesta, Berrien Springs Andrews Academy sr.; Luke Weber, Dearborn Divine Child jr.; Brady Widerhold, Unionville-Sebewaing sr.; David Wilson, Brighton Charyl Stockwell Academy sr.; Nathan Wojcik, Adrian soph.; Cooper Worley, Temperance Stateline Christian jr.; Michael Yatooma, Utica sr.; Michael Zheng, Ann Arbor Greenhills sr.



Midfielders – Carter Aebig, Montague sr.; Difallah Ahmed, Melvindale sr.; Ezaldeen Ahmed, Coldwater sr.; Manny Aigbedo, Troy Athens sr.; Yousef Alayamani, Dearborn Edsel Ford sr.; Vann Alban, Grosse Ile sr.; Aidan Aldrich, DeWitt sr.; Zachary Archer, Holt sr.; Juan Arevalo, Bangor jr.; Alan Arreola, Shelby sr.; Mario Asbury, Kalamazoo Loy-Norrix jr.; Sean Austin, Ortonville Brandon sr.; Alban Baljovic, Utica Eisenhower sr.; Carsyn Barkholtz, Jackson sr.; Luis Barron, Manchester soph.; Evan Baum, Westland John Glenn sr.; Lawson Beson-Montoya, Bay City John Glenn sr.; Logan Beauregard, Plainwell sr.; Reece Bey, Boyne City jr.; Sanito Bidawid, Pontiac Notre Dame Prep sr.; Grayson Binford, Macomb Dakota sr.; Alfredo Bolanos, Kent City sr.; Caden Bollinger, Sterling Heights Stevenson sr.; Peter Borst, Grand Rapids Christian jr.; Reuben Bos, Grandville Calvin Christian jr.; Brayden Burke, Romeo soph.; Cameron Burmish, Clio jr.; Scott Bush, Charlevoix sr.; Gabrielle Capalj, Utica sr.; Ben Carlson, Traverse City West sr.; Silas Carriere, Brighton sr.; Rafael Carrillo, Ann Arbor Pioneer sr.; Jacob Chackel, Jakson jr.; Elliott Cook, Holland Christian sr.; Brayden Cooper, Clarkston jr.; Jackson Cote, Traverse City Wester sr.; Mark Cross, Clarkston Everest Collegiate jr.; Clay Cusmano, Troy jr.; Micah Dahn, Midland Dow sr.; Joseph Dalessandro, Capac jr.; Shane Darling, Saginaw Valley Lutheran sr.; Carter Denoyer, Elk Rapids soph.; Jarred DeVries, Grand Rapids South Christian sr.; Christian Diaz-Devantes, Grand Rapids Union jr.; Jace Dixon, Lowell sr.; Drew Dowling, Grand Blanc sr.; Noah Dressler, Hudsonville Unity Christian sr.; Liam Duggan, Rochester Stoney Creek jr.; Austin Dunn, Monroe sr.; Danill Dupree, Linden sr.; Keaton Edwards, Big Rapids jr.; Evan Emch, Williamston sr.; Niko Efthyvoulidis, Rochester Adams sr.; Luke Elliott, Plymouth Christian jr.; Isaac Eppinga, Hudsonville Unity Christian sr.; Carlos Escotta, Auburn Hills Avondale sr.; Marcus Esse, Warren Mott sr.; Omer Faraj, Dearborn Fordson jr.; Luke Farminer, Freeland sr.; Zach Felix, Clarkston Everest Collegiate jr.; Billy Felton, Battle Creek Calhoun Christian/St. Phillip/Climax-Scotts Unified sr.; Nick Ferreira, Marshall sr.; Abe Fischer, Okemos jr.; Conner Fitzpatrick, Madison Heights Bishop Foley sr.; Ian Flach, Gladwin Skeels Christian jr.; Kyler Frees, Whitehall soph.; Mazen Gaballa, Utica Ford sr.; Logan Galio, Clarkston sr.; Paco Galvez-Orio, Onsted sr.; Dilan Garcia, Imlay City sr.; Guillermo Garita, Detroit Cristo Rey sr.; Brody Gearin, Rochester Hills Lutheran Northwest sr.; Angelo Georgallas, West Bloomfield sr.; Evan Gianino, St. Clair Shores Lakeview sr.; Miguel Gonzales, Grand Rapids Union sr.; Kevin Gonzales, Sturgis sr.; Steve Gonzales, Sturgis jr.; Kevin Grammens, New Baltimore Anchor Bay sr.; Drew Graves, Utica Ford sr.; Cullen Greene, Rochester Hills Lutheran Northwest soph.; Conner Griffin, Utica sr.; Levi Habousch, Niles sr.; Carter Hagen, East Lansing sr.; Daniel Hajj-Ahmad, Livonia Stevenson sr.; Jaylen Hall, Davison sr.; Dillon Hamilton, Fenton soph.; Garrett Hamp, Alpena jr.; Austin Harrison, Flushing sr.; Jacob Hemker, South Lyon sr.; Heriberto Salinas, Detroit Cristo Rey jr.; Owen Hickey, Walled Lake Northern sr.; Chase Horneber, Midland Dow sr.; Kurtis Hine, Davison Faith Baptist sr.; Connell Hughes, Birmingham Seaholm sr.; Sota Imai, Novi jr.; Noah Ingebrigtsen, Escanaba-Gladstone Bayside Unified jr.; Jack Iseman, Northville jr.; Andy Ignatovich, Battle Creek Lakeview sr.; Lukas Igonin, Belleville jr.; Adam Imai, Royal Oak Shrine Catholic soph.; Darryl Jackson, Fraser sr.; Reid Jackson, Potterville jr.; Josh Jacob, Ann Arbor Pioneer jr.; Charles Jenkins, Clare sr.; Zach Jones, Fenton jr.; Landon Johnson, Vicksburg sr.; Ben Julian, Rochester sr.; Kizombo Kalumbula, Hudsonville Home School sr.; Kenny Kelly, Riverview Gabriel Richard sr.; Owen Kertes, Edwardsburg sr.; Khup Kim, Battle Creek Academy sr.; Max Kirk, Walled Lake Western jr.; Milo Kiezun, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood jr.; Caleb Klein, Milan jr.; Tyler Klett, Paw Paw sr.; Chase Klieman, St. Clair sr.; Logan Korson, Midland Bullock Creek sr.; Spencer Krause, Utica Ford sr.; Niles Kriener, Portland sr.; Logan LaBrosse, Gladwin Skeels Christian jr.; Brian Lawrence, Fraser jr.; Gibson Lehman, Fenton sr.; Benny Lemke, Westland Hope Christian Academy jr.; Sawyer Lindstrom, Portage Central sr.; Jacob Loeffler, Freeland sr.; Ruben Lopez, Waterford Mott jr.; Phillip Leught, Ann Arbor Huron soph.; Carson Lopez, Muskegon Mona Shores sr.; Nik Lulgjuraj, Troy Athens sr.; John Lucas-Petequi, Rochester soph.; Jackson Mackenzie, Lake Odessa Lakewood jr.; Carter Mahoney, Montague jr.; Angelo Male, Riverview sr.; Logan Mann, Bloomfield Hills sr.; Daniel Mares, Ravenna sr.; Braylon Marshall, Fruitport sr.; Caden Maurer, Northville sr.; Brady McBride, Flat Rock soph.; Reece McCreary, Walled Lake Central jr.; Tyler McGlaun, Grand Rapids Forest Hills Northern sr.; Noah McGraw, Grand Rapids Forest Hills Eastern sr.; Jonathan McLaren, Lapeer soph.; Ian McNeal, Shepherd, soph.; Raymond Megie, Lapeer jr.; Thomas Megie, Auburn Hills Oakland Christian sr.; Andrew Medvedik, St. Clair Shores Lakeview sr.; Brendon Mendoza, Ortonville Brandon jr.; Esteban Mercado, Ann Arbor Huron sr.; DeShawn Metzger, Hannaville Nah Tah Wahsh/Bark River Harris Unified jr.; Brady Mikels, Goodrich sr.; Aidan Miller, Westland Lutheran sr.; Nick Miller, Canton sr.; Jackson Miller, Clinton Township Faith Christian sr.; Austin Minard, Warren Mott sr.; Luke Minor, Romeo sr.; Jonathan Mix, Rochester Hills Christian sr.; Silas Moes, Byron Center Zion Christian sr.; Gavin Moore, Kingsford jr.; Ryan Moore, East Kentwood sr.; Bryan Moradshahi, Rochester Adams sr.; Dylan Muldoon, Marcellus Howardsville Christian jr.; Daniel Mung, Battle Creek Academy sr.; Lizandro Munoz-Hernandez, Auburn Hills Avondale sr.; Fernando Munoz, Bangor sr.; Owen Murphy, Auburn Hills Oakland Christian sr.; Austin Negri, Lake Orion soph.; Quinn Nelson, Escanaba-Gladstone Baysie Unified sr.; Luca Nickel, Rochester soph.; Tyler Niemi, Clarkston jr.; Sean O’Rourke, Grand Rapids Catholic Central sr.; Xavier Ortega, Carleton Airport soph.; Ignacio Ortiz, Shelby sr.; Caleb Palmeruter, Gladwin sr.; Cale Pederson, Williamston jr.; Erik Pecaj, Hartland sr.; Jayden Pham, Lansing Waverly jr.; Landen Pilcher, Grand Ledge sr.; Aidan Pinkerton, Saginaw Nouvel Catholic jr.; Gabriello Pjetrushi, Clinton Township Chippewa Valley sr.; Brandon Preciado Hernandez, Pontiac sr.; Osvaldo Ramirez-Santiago, Westland John Glenn jr.; Lachlan Rae, Ann Arbor Greenhills sr.; Caden Regan, Parchment jr.; Xander Randall, Muskegon Orchard View soph.; Zayne Red, Dearborn Heights Crestwood sr.; Niko Reskevics, Harbor Springs sr.; Jake Ringwelski, Grand Blanc sr.; Alexis Rivi, Hartford sr.; Rogello Rodriguez, Fowlerville sr.; Emanuel Rosendo, South Haven sr.; Liam Roth, Kalamazoo Hackett Catholic Prep jr.; Allesnadnro Saccani, Zeeland East sr.; Sam Saldivar, East Lansing sr.; Nolan Sanders, Carleton Airport soph.; Jessie Sangster, Manchester jr.; Brady Schmidt, Novi Detroit Catholic Central sr.; Sam Schnell, Kalamazoo Loy-Norrix sr.; Dominic Schuster, Ann Arbor Greenhills sr.; Luke Senters, Manistee sr.; Jackson Shadaker, Haslett jr.; Jacob Sharpe, Manistee sr.; Carter Sherman, Cedar Springs sr.; Nate Shoemaker, Middleville Thornapple-Kellogg soph.; Thomas Slater, Northville soph.; Blake Smith, Vassar Juniata Christian jr.; Charlie Smith, Petoskey sr.; Tyson Smith, Midland Bullock Creek sr.; Tristan Snyder, Dexter jr.; Owen Soper, Royal Oak sr.; Gabriel Sotir, Walled Lake Western sr.; Joey Spagnoli, Adrian sr.; Deon Spiller, Ypsilanti sr.; Michael Stack, South Lyon East sr.; Jack Stamats, Adrian Lenawee Christian sr.; Logan Stark, Rochester Stoney Creek sr.; Drew Stice, Birmingham Seaholm, jr.; Andrew Stewart, Standish-Sterling sr.; Charlie Stover, Okemos sr.; Daniel Sanson, Flit Kearsley sr.; Toby Thielmann, Grand Rapids Forest Hills Eastern sr.; Antonio Tiscareno, Grand Rapids Catholic Central sr.; Grayson Traynor, Grand Rapids Forest Hills Northern sr.; Christian Trunk, East Lansing sr.; Aidan VanDyke, Grand Rapids Covenant Christian jr.; Oliver Vargas, Detroit Cristo Rey sr.; Garan Vartanian, Novi Detroit Catholic Central sr.; Nery Vega, Imlay City jr.; Sam Vesperman, Grosse Ile jr.; Charles Waldorf, Richland-Gull Lake sr.; Zach Walling, Battle Creek Pennfield jr.; Tee Ward, Fremont sr.; Evan Warner, Haslett sr.; Danny Wells, Lake Odessa Lakewood jr.; Johnny Worrell, Troy jr.; CJ Wascha, Birmingham Seaholm sr.; Whittaker Watterson, Parma Western sr.; Bodhi Wideman, Saginaw Heritage sr.; Ethan Williams, Bridgman sr.; Dano Winans, Laingsburg sr.; Collin Winters, Mason jr.; Nolan Wood, Ortonville Brandon jr.; Jon Paul Yatooma, Utica Eisenhower soph.; Alex Zatelli, Lake Fenton sr.




Defensemen – Robbie Abernathy, Walled Lake Central sr.; Troy Acker, Lake Odessa Lakewood jr.; Mousa Ahmed, Melvindale sr.; Julian Ahluwalia, Traverse City Christian Unified sr.; Braden Anderjack, Corunna sr.; Cooper Anderson, Holly sr.; Brandon Avery, Macomb Lutheran North sr.; Leif Axelarrius, Birmingham Roeper soph.; Will Banfield, Grand Rapids Forest Hills Central sr.; Gabe Barth, Midland Bullock Creek sr.; Parker Beard, Milan sr.; Sinan Benitez, Waterford Mott jr.; Cole Bieber, Rochester Hills Lutheran Northwest sr.; Yash Binji, Plymouth Salem sr.; CJ Branch, Portage Central sr.; Tyler Bredernitz, Milford sr.; Jackson Brickey, Novi jr.; Owen Bruderly, Dexter sr.; Carter Buckingham, Eaton Rapids jr.; Luke Cacaj, Utica Sr.; Drew Cady, Oxford jr.; Jay Cady, Oxford sr.; Luke Callender, Muskegon Reeths-Puffer sr.; Kaden Capstick, Lapeer sr.; Mauricio Castillo, Shelby sr.; Carlos Castro, Byron Center soph ; Christian Catalino, Grand Haven sr.; Indago Catalano, Marquette jr.; Jake Cawood, Livonia Stevenson sr.; Isaac Cervantez, Grand Rapids Catholic Central sr.; Devin Chene, Utica Eisenhower sr.; Evan Combs, Macomb Dakota sr.; Owen Cooper, Grand Blanc jr.; Christian Cox, Allen Park Inter-City Baptist sr.; Evan Croteau, Grand Blanc jr.; Andrew Cultajar, Niles sr.; Cameron Deon, Woodhaven sr.; Lucas Dick, Muskegon Western Michigan Christian sr.; Robert Dimoski, New Baltimore Anchor Bay sr.; Luke Disler, Hudsonville soph.; Michael Drozdowicz, Madison Heights Bishop Foley sr.; Dominic Duey, Woodhaven sr.; Peyton Dwyer, Owosso sr.; Nick Dziedzic, Milford soph.; Bronson Ellis, Bloomfield Hills sr.; Sam Erickson, Clinton sr.; Cam Essell, East Lansing jr.; Quentin Eva, Parma Western jr.; Brody Fahnestock, Troy Athens sr.; JT Fansler, Muskegon Reeths-Puffer sr.; Trenton Fletcher, Linden jr.; Ansu Fofana, Utica Ford sr.; John Francis, Grosse Pointe Woods University-Liggett sr.’ Antonio Gaglio, Clarkston sr.; Christopher Galiana, Imlay City jr.; Solomon Gambone, Utica Ford jr.; Nick Gauchey, Novi Detroit Catholic Central sr.; Gabe Glawe, Alpena sr.; Brandon Gojcaj, Clinton Township Chippewa Valley sr.; Griffin Golden, Allen Park Inter-City Baptist sr.; Brandon Gomez, Wyoming sr.; Saul Granados, Flint Kearsley jr.; Nicholas Greene, Grosse Pointe Woods University-Liggett sr.; Daniel Grishaj, Macomb Dakota soph.; Lucas Groulx, Flint Kearsley jr.; Liron Gyrosman, Ypsilanti sr.; Bacon Hadi, Grand Blanc sr.; Henry Hall, Rochester Adams sr.; Jacob Heagle, Jenison sr.; Ryan Hemphill, Brighton sr.; Andrew Hesslau, Jackson sr.; Mason Horvath, Saginaw Swan Valley sr.; Jack Houghton, Walled Lake Western sr.; Jake Huang, Muskegon Western Michigan Christian jr.; Ben Hutchinson, Greenville sr.; Paul Ibegbu, Novi Detroit Catholic Central sr.; Stewart Johns, Livonia Churchill sr.; Paul Kaczmar, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood jr.; Eliajh Khaldun, Detroit Country Day jr.; Sam Karrick, Orchard Lake St. Mary’s sr.; Josh Kenny, Lapeer soph.; Dylan Killilea, Zeeland East sr.; Jack Kilpatrick, Pontiac Notre Dame Prep soph.; Nathaniel Kim, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood sr.; Reed King, Cadillac soph.; Keaton Glegg, Livonia Franklin jr.; Griffen Klein, Marshall sr.; Landon Kogelman, Bay City John Glenn sr.; Alexander Koss, Ann Arbor Pioneer sr.; Dominic Krietschmer, Birmingham Brother Rice jr.; Dylan Kuehnie, Hartford sr.; Jace Landa, New Baltimore Anchor Bay sr.; Colin Learman, Saline sr.; Evan Light, Linden sr.; Joey Liparoto, Pontiac Notre Dame Prep sr.; Jorge Loaisiga, East Lansing sr.; Noah Lepore, Saline sr.; Eli Lipke, Grand Rapids Forest Hills Central jr.; Sully Lizner, Unionville-Sebewaing, sr.; Nick Logan, Grand Rapids South Christian sr.; Sawyer Lutton, Manchester jr.; Jack Luzynski, Marine City Cardinal Mooney/Marine City Unified jr.; Gavin MacIntosh, Cedar Springs sr.; Michael Mackay, Portage Central sr.; Josh Mackey, Royal Oak Shrine Catholic soph.; Anthony Mancani, Birmingham Brother Rice jr.; Gavin Maletta, Walled Lake Central sr.; Alex Marine, Troy Athens sr.; Peyton Materowski, Waterford Kettering sr.; Logan McClure, North Farmington sr.; Lucas McMinn, Bad Axe sr; Brady Melchner, Clarkston jr.; Brady Messock, Coopersville sr.; Isaac Miles, Grosse Ile jr.; Kent Miller, Allen Park Inter-City Baptist sr.; Kyle Mills, Portage Central jr.; Anthony Mirolli, Ortonville Brandon soph.; Cooper Moore, Elk Rapids sr.; Erick Morales, Hartford sr.; Joseph Moreland, Battle Creek Harper Creek sr.; Brian Mosqueda, Leland soph.; Peyton Mullane, Goodrich sr.; Zachary Norscia-Ziembiec, Allen Park Cabrini sr.; Joel O’Conner, Chassell Copper Country Christian sr.; Jayden Orr, Madison Heights Bishop Foley sr.; Colby Owens, Gladwin Skeels Christian sr.; Aidan Peters, Traverse City Christian Unified sr.; Cole Pagens, Orchard Lake St. Mary’s sr.; Owen Peck, Cedar Springs sr.; Ethan Pennington, Muskegon Reeths-Puffer sr.; Jeremias Perez, Grand Rapids Union sr.; Gibby Pifer, Swartz Creek jr.; Nathan Pung, Hudsonville Unity Christian jr.; Carson Raether, Goodrich sr.; Carter Ramseyer, Hart jr.; Alexander Reifler, Ann Arbor Pioneer jr. ; Jonathan Ricard, Marine City Cardinal Mooney/Marine City Unified sr.; Samuel Will Rudd, Spring Lake sr.; Nabil Saied, Coldwater sr.; Hunter Sandstorm, Marquette sr.; Collin Sargent, Northville jr.; Hunter Schnell, Woodhaven sr.; Jimmy Schmidt, Clarkston Everest Collegiate jr.; Ben Schramski, Traverse City West sr.; Emrah Sejdinovic, East Kentwood sr.; Max Sharpe, Manistee soph.; Amadou Sibibe, Ann Arbor Huron soph.; Cameron Simpson, Detroit U-D Jesuit sr.; Brendan Smigielski, Fraser sr.; Isaiah Smith, Ypsilanti jr.; Layne Snyder, Gaylord sr.; Eli Soderberg, Midland Dow jr.; Joseph Stachelek, Detroit U-D Jesuit sr.; Jadon Strawser, Grand Rapids NorthPointe Christian sr.; Jack Swantko, White Lake Lakeland sr.; Matt Taylor, Grand Rapids Forest Hills Central sr.; Avery Thurston, Freeland jr.; Gavin Tomecek, Milan sr.; Nathaniel Torrence, DeWitt sr.; Steven Tran, West Bloomfield sr. D; Jake Tripoli, Auburn Hills Avondale sr.; Deven VanderBilt, Battle Creek Calhoun Christian/St. Phillipo/Climax-Scotts Unified; Jeff Van Ryn, Ann Arbor Pioneer sr.; Nash VanSloten, Harbor Springs sr.; Ben Visser, Muskegon Western Michigan Christian jr.; John Vissia, Fremont sr.; Barrett Warner, Parma Western sr.; Andrew Weir, Detroit Country Day sr.; Michael Williams, Muskegon sr.; Ryan Williams, Novi Christian sr.; Griffin White, Clawson soph.; Colby Wild, Tecumseh sr.; ; Carter Wiseley, Westland John Glenn jr.; Preston Zabinko, Ann Arbor Skyline jr.; Kyle Zalasko, Utica Eisenhower sr.




Goalkeepers – Bain Abitheira, Almont jr.; Ryan Abramowski, Grand Rapids Forest Hills Northern sr.; Landon Adam, Kingsford soph.; Max Adox, Canton Homeschool United soph.; Gregory Altman, Madison Heights Bishop Foley sr.; Aidan Barrett, Parma Western sr.; Damon Blackstock, Bad Axe jr.; Gunner Bohlander, Saline sr.; Dylan Brady, Muskegon Mona Shores sr.; Joe Carey, Brighton Charyl Stockwell Academy jr.; Brady Carmichael, Lansing Christian soph.; Maximillian Clark, Niles sr.; Hunter Clemons, Michigan Center sr.; Keegan Creedon, Canton jr.; Nathan Curtiss, Novi sr.; Reid Dennis, Rochester Adams jr.; Kyle Egles, Goodrich jr.; Will Evans, Brighton sr.; Connor Field, Birmingham Roeper sr.; Tyler Finch, Iron Mountain sr.; Noah Fitzgerald, Gaylord sr.; Rhys Golden, Orchard Lake St. Mary’s sr.; Keegan Hammond, Portage Northern sr.; Jackson Harchick, Grand Blanc sr.; Edan Hautamaki, Marquette jr.; Michael Hermann, Alpena sr.; Tyler Hightower, Rochester Hills Christian sr.; Trapper Holmes, Traverse City West jr.; Austin Hayck, Linden sr.; Alex Jaimes, South Haven soph.; Jackson Janderwski, DeWitt jr.; Dominic Jarbou, Utica sr.; Brady Jaskula, Gibraltar-Carlson sr.; Ian Klenk, Cedar Springs sr.; Andrew Kucera, Portage Central sr.; Wyatt Lesnew, Milford sr.; Mason Mack, Davison Faith Baptist jr.; Noah Manor, Fraser sr.; Asher McAlvey, Carson City Fellowship Baptist jr.[ Ian McDonald, Ann Arbor Father Gabriel Richard jr.; Griffin McGee, Royal Oak sr.; Seth Mead, Gladwin jr.; Ian Medvecky, Grand Rapids West Catholic sr.; Mason Meert, Plainwell sr.; Benjamin Melcher, Clarkston sr.; Sawyer Miller, Fenton jr.; Saqer Nasser, Dearborn Edsel Ford jr.; Nick O’Neil, Alma jr.; Eli Pake, Grand Blanc jr.; Andon Palmer, Whitehall jr.; Hunter Petras, Auburn Hills Avondale sr.; Zach Pfiefer, Northville jr.; Mikey Plemmons, Hillsdale Academy jr.; Grayson Prince, Manistee sr.; Quintin Ramirez, Imlay City sr.; Fransisco Ramos-Gonzales, Coldwater soph.; Noah Reider, Livonia Stevenson sr.; Calib Rellis, St. Joseph sr.; Sam Renaud, Dexter jr.; Greyson Rife, Harbor Springs soph.; Ethan Romey, Cadillac jr.; Etienne Rouillard, Ann Arbor Greenhills jr.; Tayton Ruhlig, Carleton Airport sr.; Lazaro Salais, Lansing Eastern sr.; Manny Sanchez-Chapa, Harrison Township L’Anse Creuse jr.; Luke Schuemann, Battle Creek Lakeview sr.; Jonny Schwarz, DeWitt sr.; Carson Shene, Allen Park jr.; Noah Shepherd, Edwardsburg sr.; Lucas Smith, Zeeland West sr.; Garrett Stenzel, Williamston jr.; Vincent Tallercio, Utica Eisenhower sr.;

Brandon Taylor, Zeeland West sr.; Oliver Thompson, Clinton Township Faith Christian jr.; Aiden Tipton, Flint Kearsley soph.; Erik Tischler, Unionville-Sebewaing sr.; Noah Vega, Alma jr.; Tomas Wamsley, Birmingham Brother Rice sr.; Kyler Watrous, Jenison sr.; Logan Werschem, Fruitport jr.; Griffin White, Okemos jr.; Devon Williamson, Freeland sr.



Impact Transfers – Broderick Plumstead, Traverse City West jr. M (Maple City Glen Lake); Tommy Juncaj, Birmingham Brother Rice jr. M (from Lake Orion); Isaac Hernandez, Battle Creek Lakeview sr. F (out of state); Sebastian Benica, Madison Heights Bishop Foley sr. F (from Troy Athens); Sam Himmelspach, Rockford sr. M (from Grand Rapids Northview); Logan Yagiela, Rochester sr. M (out of state); Landon Ransom, Traverse City West soph. F/D (from St. Louis, Mo., area)

Impact Freshmen – Magnus Meyer, Allendale M; Max Craft, Rochester Adams D; Damian Addai, St. Johns F; Nick Surdenik, Macomb L’Anse Creuse North G; Owen Bishop, Detroit U-D Jesuit G; Henry Juneau, Harbor Springs F; Sam Beach, Rochester Adams G; Elton Palushi, Walled Lake Western D; Seth Betzhold, Essexville Garber F/M; Kolby Malot, Allendale F; Liam Kerr, Birmingham Seaholm D; James Giacomazza, Novi Detroit Catholic Central F; Carlos Naoum, Birmingham Brother Rice fr. D/M; Fagen Roy, Clarkston M;

Impact Arrivals From MLS Next Academies – Brody Conlon, East Kentwood jr. M/F; Isiah Meyer, Grand Rapids Forest Hills Northern sr. M/F; Alex Moeller, Grand Rapids Forest Hills Central sr. M; Andrew Moeller, Grand Rapids Forest Hills Central jr. M; Bowen Mendoza, Macomb Dakota sr. M; Zach Hunegnaw, New Baltimore Anchor Bay sr. M

Top Players That Left High School Soccer This Year For MLS Next Academies – John Coon, Rochester Adams sr. G (Vardar); Tegan Gumbs, Rockford jr. G (Nashville MLS); Cole Cooper, Clarkston soph. M (Nashville MLS); Tyler Philpott, Grand Blanc sr. F (Michigan Wolves); Jeffrey Palmer, Parma Western sr. F (Michigan Jaguars); Jozef Palushaj, Utica Eisenhower sr. F (Vardar); Troy Allos, Sterling Heights Stevenson sr. M (Vardar); Leo Comfort, Rochester sr. M (Vardar); Drew Rensing, East Lansing (Moved to St. Louis to play MLS); Aririan Nambio, Detroit Country Day jr. F (Vardar)

Top Players That Left For Professional Teams This Year – Nicola Nikkola, Sterling Heights Stevenson sr.

Top Players Who Transferred Out Of State – Safe Ahmamad, Auburn Hills Avondale sr. M (now at Evanston, Illinois)

(Editor’s Note: The Michigan Soccer Network player’s list is determined by several factors but mainly coaches input from across the state. Three rounds of emails were sent out to around 500 athletics directors and athletics secretaries along with emails to over 250 varsity boys soccer head coaches in Michigan for coaches the MSN staff had emails on file. Over 100 club coaches for high school-aged players and club directors were asked for input within their clubs regarding players who would be starting and being standouts for their respective high school sides. The MSN staff began combing through various postseason lists, including All-State, All-Region, All-District, All-Conference, All-Area and All-County as well as reading postings to athletics websites and individual team websites, newspaper and website stories, game-wraps, capsules, social media posts and both current 2023 rosters and rosters from 2022, 2021 and 2020. If there are any misspelled names please let us know. If your school is nowhere to be found, that generally means that your coaching staff and athletics department did not reply to emailed surveys, phone calls and texts, or that no opposing coach in your league, district, area, county, etc., mentioned a player or group of players for your school or other schools within your league and proximity. Coaches only can email to stickradt@michigansoccernetwork.com. Subscribe to our YouTube channel and like and share our items on various social media platforms.)





7,630 views0 comments

Comments


GOT A SOCCER NEWS TIP? TEXT 248-617-7715

BOOK MSN TODAY

bottom of page