top of page
ranking show.png
share your team.jpg

10/23/2023 MHSAA DIVISION 3 PLAYOFF SCORE UPDATES AND WINNERS


This update is accurate as of 8:00 AM SUNDAY October 22ND.


Boys Soccer District 33 (COMPLETE)

Host: Three Rivers

Berrien Springs-FIRST RD LOSS Buchanan-2ND RD LOSS Constantine-FIRST RD LOSS Dowagiac-FIRST RD LOSS Hartford-WINNER Three Rivers-LOST IN FINAL Watervliet-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Hartford

DAN’S PROJECTED WINNER: Hartford

SLEEPER PICK: Watervliet-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 34 (COMPLETE)

Host: Parchment

Allegan-FIRST RD LOSS Fennville-LOST IN FINAL Grand Rapids South Christian-WINNER Hopkins-FIRST RD LOSS Parchment-2ND RD LOSS Paw Paw-2ND RD LOSS South Haven-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids South Christian DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids South Christian

SLEEPER PICK: Fennville


Boys Soccer District 35 (COMPLETE)

Host: Grand Rapids Covenant Christian


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Hudsonville Unity Christian

DAN’S PROJECTED WINNER: Hudsonville Unity Christian

SLEEPER PICK: Wyoming Godwin Heights

Boys Soccer District 36 (COMPLETE)

Host: Eaton Rapids

Battle Creek Pennfield-FIRST RD LOSS Delton Kellogg-FIRST RD LOSS Eaton Rapids-WINNER Hillsdale-2ND RD LOSS Lake Odessa Lakewood-LOST IN FINAL Olivet-2ND RD LOSS Quincy-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Eaton Rapids

DAN’S PROJECTED WINNER: Eaton Rapids

SLEEPER PICK: Lake Odessa Lakewood-LOST IN FINAL

GET YOUR MSN GEAR NOW


Boys Soccer District 37 (COMPLETE)

Host: Stockbridge

Ann Arbor Father Gabriel Richard-FIRST RD LOSS Ann Arbor Greenhills-WINNER Brooklyn Columbia Central-2ND RD LOSS Grass Lake-LOST IN FINAL Michigan Center-2ND RD LOSS Onsted-FIRST RD LOSS Stockbridge-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Greenhills

DAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Greenhills

SLEEPER PICK: Brooklyn Columbia Central-2ND RD LOSS

Boys Soccer District 38 (COMPLETE)

Host: Flat Rock

Canton Prep-FIRST RD LOSS Flat Rock-2ND RD LOSS Grosse Ile-WINNER Ida-2ND RD LOSS Milan-LOST IN FINAL Romulus-FIRST RD LOSS Romulus Summit Academy North-FIRST RD LOSS

DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Milan-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Grosse Ile

SLEEPER PICK: Milan-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 39 (COMPLETE)

Host: Hazel Park


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Heights Star International

DAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Heights Star International

SLEEPER PICK: Dearborn Henry Ford Academy-FIRST RD LOSS


Boys Soccer District 40 (COMPLETE)

Host: Detroit Country Day

Center Line-FIRST RD LOSS Clawson-2ND RD LOSS Detroit Country Day-WINNER Macomb Lutheran North-2ND RD LOSS Marine City Cardinal Mooney-FIRST RD LOSS Pontiac Notre Dame Prep-LOST IN FINAL


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Pontiac Notre Dame Prep-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Detroit Country Day

SLEEPER PICK: Pontiac Notre Dame Prep-LOST IN FINAL



Boys Soccer District 41 (COMPLETE)

Host: Richmond

Almont-LOST IN FINAL Armada-2ND RD LOSS Croswell-Lexington-FIRST RD LOSS Imlay City-WINNER Richmond-2ND RD LOSS Yale-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Imlay City

DAN’S PROJECTED WINNER: Imlay City

SLEEPER PICK: Almont-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 42 (COMPLETE)

Host: Unionville-Sebewaing

Birch Run-FIRST RD LOSS Caro-2ND RD LOSS Flint Powers Catholic-WINNER Frankenmuth-LOST IN FINAL Montrose-FIRST RD LOSS Otisville LakeVille Memorial-FIRST RD LOSS Saginaw Swan Valley-2ND RD LOSS Unionville-Sebewaing-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Flint Powers Catholic

DAN’S PROJECTED WINNER: Flint Powers Catholic

SLEEPER PICK: Saginaw Swan Valley-2ND RD LOSS

Boys Soccer District 43 (COMPLETE)

Host: Williamston

Chesaning-LOST IN FINAL Corunna-FIRST RD LOSS Durand-2ND RD LOSS Lansing Catholic-FIRST RD LOSS Ovid-Elsie-FIRST RD LOSS Portland-2ND RD LOSS Williamston-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Williamston

DAN’S PROJECTED WINNER: Williamston

SLEEPER PICK: Chesaning-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 44 (COMPLETE)

Host: Gladwin

Essexville Garber-FIRST RD LOSS Freeland-WINNER Gladwin-LOST IN FINAL Midland Bullock Creek-2ND RD LOSS Ogemaw Heights-2ND RD LOSS Pinconning-FIRST RD LOSS Standish-Sterling-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Gladwin-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Gladwin-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Freeland



Boys Soccer District 45 (COMPLETE)

Host: Muskegon Oakridge

Belding-2ND RD LOSS Comstock Park-2ND RD LOSS Grand Rapids Catholic Central-WINNER Grand Rapids West Catholic-FIRST RD LOSS Grant-FIRST RD LOSS Kent City-FIRST RD LOSS Muskegon Oakridge-LOST IN FINAL Muskegon Orchard View-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Catholic Central

DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Catholic Central

SLEEPER PICK: Muskegon Oakridge-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 46 (COMPLETE)

Host: Whitehall

Fremont-WINNER Hart-FIRST RD LOSS Manistee-LOST IN FINAL Montague-2ND RD LOSS Newaygo-FIRST RD LOSS Shelby-FIRST RD LOSS Whitehall-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Manistee-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Manistee-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Fremont


Boys Soccer District 47 (COMPLETE)

Host: Shepherd

Alma-WINNER Clare-FIRST RD LOSS Howard City Tri County-2ND RD LOSS Kingsley-2ND RD LOSS Reed City-FIRST RD LOSS Shepherd-FIRST RD LOSS Traverse City Christian-LOST IN FINAL


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Alma

DAN’S PROJECTED WINNER: Alma

SLEEPER PICK: Traverse City Christian-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 48 (COMPLETE)

Host: Grayling

Location: Grayling HS

Boyne City-FIRST RD LOSS Cheboygan-FIRST RD LOSS Elk Rapids-2ND RD LOSS Grayling-LOST IN FINAL Iron Mountain-FIRST RD LOSS Kalkaska-2ND RD LOSS Kingsford-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Elk Rapids-2ND RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Elk Rapids-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Kingsford



46 views0 comments

Comments


GOT A SOCCER NEWS TIP? TEXT 248-617-7715

BOOK MSN TODAY

bottom of page