top of page
ranking show.png
share your team.jpg

10/20/23 MHSAA DIVISION 2 PLAYOFF SCORE UPDATES AND WINNERS

Updated: Oct 23, 2023


This update is accurate as of 8:00 AM Tuesday October 20TH.


Boys Soccer District 17 (COMPLETE)

Host: Stevensville Lakeshore

Coldwater-FIRST RD LOSS Edwardsburg-WINNER Niles-FIRST RD LOSS St Joseph-2ND RD LOSS Stevensville Lakeshore-FIRST RD LOSS Sturgis-LOST IN FINAL Vicksburg-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Sturgis-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Sturgis-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Coldwater-FIRST RD LOSS


Boys Soccer District 18 (COMPLETE)

Host: Holland

Hamilton-FIRST RD LOSS Holland-LOST IN FINAL Holland Christian-WINNER Middleville Thornapple Kellogg-2ND RD LOSS Wayland-FIRST RD LOSS Zeeland East-FIRST RD LOSS Zeeland West-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Holland Christian

DAN’S PROJECTED WINNER: Holland Christian

SLEEPER PICK: Holland-LOST IN FINAL


Boys Soccer District 19 (COMPLETE)

Host: Otsego

Battle Creek Harper Creek-FIRST RD LOSS Charlotte-FIRST RD LOSS Hastings-FIRST RD LOSS Marshall-2ND RD LOSS Otsego-2ND RD LOSS Plainwell-WINNER Richland Gull Lake-LOST IN FINAL


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Richland Gull Lake-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Richland Gull Lake-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Marshall-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 20 (COMPLETE)

Host: Haslett

DeWitt-WINNER Haslett-LOST IN FINAL Lansing Eastern-FIRST RD LOSS Lansing Everett-2ND RD LOSS Lansing Sexton-2ND RD LOSS Lansing Waverly-FIRST RD LOSS St Johns-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: DeWitt

DAN’S PROJECTED WINNER: DeWitt

SLEEPER PICK: St Johns-FIRST RD LOSS

GET YOUR MSN GEAR NOW


Boys Soccer District 21 (COMPLETE)

Host: Parma Western

Adrian-FIRST RD LOSS Chelsea-2ND RD LOSS Jackson-FIRST RD LOSS Jackson Northwest-2ND RD LOSS Mason-WINNER Parma Western-LOST IN FINAL Tecumseh-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Mason

DAN’S PROJECTED WINNER: Mason

SLEEPER PICK: Parma Western-LOST IN FINAL

Boys Soccer District 22 (COMPLETE)

Host: Dexter

Dexter-WINNER Garden City-FIRST RD LOSS Pinckney-2ND RD LOSS Redford Thurston-FIRST RD LOSS Walled Lake Western-2ND RD LOSS Ypsilanti Community-LOST IN FINAL


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dexter

DAN’S PROJECTED WINNER: Walled Lake Western-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Dexter


Boys Soccer District 23 (COMPLETE)

Host: Allen Park

Location: Allen Park HS

Allen Park-FIRST RD LOSS Carleton Airport-FIRST RD LOSS Gibraltar Carlson-2ND RD LOSS Monroe Jefferson-FIRST RD LOSS New Boston Huron-LOST IN FINAL Riverview-WINNER Southgate Anderson-FIRST RD LOSS Trenton-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP

WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Riverview

DAN’S PROJECTED WINNER: Riverview

SLEEPER PICK: Gibraltar Carlson


Boys Soccer District 24 (COMPLETE)

Host: Dearborn Divine Child

Dearborn Divine Child-WINNER Detroit Cesar Chavez Academy-2ND RD LOSS Detroit Renaissance-FIRST RD LOSS Hamtramck-LOST IN FINAL Melvindale-2ND RD LOSS Oak Park-FIRST RD LOSS Warren Fitzgerald-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER

JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Divine Child

DAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Divine Child

SLEEPER PICK: Hamtramck-LOST IN FINAL



Boys Soccer District 25 (COMPLETE)

Host: Grosse Pointe North

Eastpointe-FIRST RD LOSS Grosse Pointe North-LOST IN FINAL Marysville-2ND RD LOSS Port Huron-FIRST RD LOSS St Clair-FIRST RD LOSS St Clair Shores Lake Shore-2ND RD LOSS Warren De La Salle Collegiate-WINNER Warren Woods Tower-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Warren De La Salle Collegiate

DAN’S PROJECTED WINNER: Warren De La Salle Collegiate

SLEEPER PICK: Marysville-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 26 (COMPLETE)

Host: Auburn Hills Avondale


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Auburn Hills Avondale-FIRST RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Orchard Lake St Mary's-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Auburn Hills Avondale-FIRST RD LOSS

Boys Soccer District 27 (COMPLETE)

Host: Goodrich

Clio-FIRST RD LOSS Flint Kearsley-LOST IN FINAL Goodrich-WINNER Holly-2ND RD LOSS North Branch-FIRST RD LOSS Ortonville Brandon-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Flint Kearsley-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Flint Kearsley-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Goodrich


Boys Soccer District 28 (COMPLETE)

Host: Lake Fenton

Fenton-WINNER Flint Carman-Ainsworth-FIRST RD LOSS Fowlerville-2ND RD LOSS Lake Fenton-2ND RD LOSS Linden-LOST IN FINAL Owosso-FIRST RD LOSS Swartz Creek-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Fenton

DAN’S PROJECTED WINNER: Fenton

SLEEPER PICK: Linden



Boys Soccer District 29 (COMPLETE)

Host: East Grand Rapids

Ada Forest Hills Eastern-FIRST RD LOSS East Grand Rapids-2ND RD LOSS Grand Rapids Christian-WINNER Grand Rapids Forest Hills Central-LOST IN FINAL Grand Rapids Ottawa Hills-FIRST RD LOSS Greenville-FIRST RD LOSS Ionia-2ND RD LOSS Lowell-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Forest Hills Central-LOST IN FINAL

DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Forest Hills Central-LOST IN FINAL

SLEEPER PICK: Grand Rapids Christian

WINNER


Boys Soccer District 30 (COMPLETE)

Host: Grand Rapids Northview

Allendale-2ND RD LOSS Coopersville-FIRST RD LOSS Fruitport-WINNER Grand Rapids Kenowa Hills-FIRST RD LOSS Grand Rapids Northview-LOST IN FINAL Muskegon-FIRST RD LOSS Sparta-FIRST RD LOSS Spring Lake-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP

WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Fruitport

DAN’S PROJECTED WINNER: Fruitport

SLEEPER PICK: Allendale-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 31 (COMPLETE)

Host: Big Rapids

Bay City Central-FIRST RD LOSS Bay City John Glenn-2ND RD LOSS

Bay City Western-FIRST RD LOSS Big Rapids-FIRST RD LOSS Cedar Springs-WINNER Ludington-LOST IN FINAL Midland-2ND RD LOSS Mount Pleasant-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Bay City John Glenn

DAN’S PROJECTED WINNER: Bay City John Glenn

SLEEPER PICK: Ludington


Boys Soccer District 32 (COMPLETE)

Host: Geographic Host

Location: Non-Traditional Bracket

Alpena-2ND RD LOSS Cadillac-FIRST RD LOSS Gaylord-2ND RD LOSS Marquette-WINNER Petoskey-LOST IN FINAL Sault Ste Marie-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Marquette

DAN’S PROJECTED WINNER: Marquette

SLEEPER PICK: Petoskey



113 views0 comments