top of page
ranking show.png
share your team.jpg

10/20/23 MHSAA DIVISION 1 PLAYOFF SCORE UPDATES & WINNERS.

Updated: Oct 23, 2023


This update is accurate as of 8:00 AM FRIDAY October 20TH


Boys Soccer District 1 (COMPLETE)

Host: Geographic Host Location: Non-Traditional Bracket Midland Dow-LOST IN FINAL Saginaw Arthur Hill-FIRST RD LOSS Saginaw Heritage-2ND RD LOSS Traverse City Central-2ND RD LOSS Traverse City West-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Traverse City West

DAN’S PROJECTED WINNER: Traverse City West

SLEEPER PICK: Midland Dow


Boys Soccer District 2 (COMPLETE)

Host: Holland West Ottawa Location: West Ottawa Stadium (Soccer Complex) - Holland Grand Haven-WINNER Grandville-FIRST RD LOSS Holland West Ottawa-2ND RD LOSS Hudsonville-LOST IN FINAL Jenison- FIRST RD LOSS Muskegon Mona Shores-FIRST RD LOSS Muskegon Reeths-Puffer-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Muskegon Reeths-Puffer-2ND RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Muskegon Reeths-Puffer-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Hudsonville


Boys Soccer District 3 (COMPLETE)

Host: East Kentwood Location: Pat Patterson Complex - Kentwood Byron Center-2ND RD LOSS Caledonia-FIRST RD LOSS East Kentwood-FIRST RD LOSS Grand Rapids Forest Hills Northern-LOST IN FINAL Grand Rapids Union-2ND RD LOSS Rockford-WINNER Wyoming-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: East Kentwood-FIRST RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: East Kentwood-FIRST RD LOSS


Boys Soccer District 4 (COMPLETE)

Host: Portage Central Location: Portage Central High School (Soccer Field) Battle Creek Central-FIRST RD LOSS Battle Creek Lakeview-2ND RD LOSS Kalamazoo Central-LOST IN FINAL Kalamazoo Loy Norrix-2ND RD LOSS Mattawan-FIRST RD LOSS Portage Central-WINNER Portage Northern-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Portage Central

DAN’S PROJECTED WINNER: Portage Central

SLEEPER PICK: Battle Creek Lakeview-2ND RD LOSS

GET YOUR MSN GEAR NOW


Boys Soccer District 5 (COMPLETE)

Host: Holt Location: Holt High School (Soccer Field) Brighton-WINNER East Lansing-LOST IN FINAL Grand Ledge-FIRST RD LOSS Hartland-2ND RD LOSS Holt-2ND RD LOSS Howell-FIRST RD LOSS Okemos- FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Brighton

DAN’S PROJECTED WINNER: Brighton

SLEEPER PICK: East Lansing


Boys Soccer District 6 (COMPLETE)

Host: Oxford Location: Wildcats Stadium - Oxford Clarkston-LOST IN FINAL Davison-FIRST RD LOSS Flushing-FIRST RD LOSS Grand Blanc-2ND RD LOSS

Lake Orion-2ND RD LOSS Lapeer-FIRST RD LOSS Oxford-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Clarkston

DAN’S PROJECTED WINNER: Clarkston

SLEEPER PICK: Oxford


Boys Soccer District 7 (COMPLETE)

Host: Bloomfield Hills Location: Bloomfield Hills High School (Stadium) Bloomfield Hills-WINNER Milford-FIRST RD LOSS Walled Lake Central-2ND RD LOSS Walled Lake Northern-FIRST RD LOSS Waterford Mott-2ND RD LOSS West Bloomfield-LOST IN FINAL White Lake Lakeland-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Bloomfield Hills

DAN’S PROJECTED WINNER: Bloomfield Hills

SLEEPER PICK: Walled Lake Central-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 8 (COMPLETE)

Host: Livonia Stevenson Location: Adlai E Stevenson HS - Livonia Detroit Catholic Central-WINNER Farmington-FIRST RD LOSS Livonia Stevenson-LOST IN FINAL North Farmington-FIRST RD LOSS Novi-FIRST RD LOSS South Lyon-2ND RD LOSS South Lyon East-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Livonia Stevenson

DAN’S PROJECTED WINNER: Livonia Stevenson




Boys Soccer District 9 (COMPLETE)

Host: Ypsilanti Lincoln Location: Lincoln Soccer Stadium - Ypsilanti Ann Arbor Huron-FIRST RD LOSS Ann Arbor Pioneer-2ND RD LOSS Ann Arbor Skyline-LOST IN FINAL Monroe-2ND RD LOSS Saline-WINNER Temperance Bedford-FIRST RD LOSS Ypsilanti Lincoln-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Huron-FIRST RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Ann Arbor Pioneer-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Saline


Boys Soccer District 10 (COMPLETE)

Host: Dearborn Edsel Ford Location: Edsel Ford High School - Dearborn Belleville-FIRST RD LOSS Brownstown Woodhaven-LOST IN FINAL Dearborn Edsel Ford-WINNER Lincoln Park-2ND RD LOSS Taylor-FIRST RD LOSS Wayne Memorial-FIRST RD LOSS Wyandotte Roosevelt-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Edsel Ford

DAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Edsel Ford

SLEEPER PICK: Brownstown Woodhaven

Boys Soccer District 11 (COMPLETE)

Host: Salem Location: Salem High School (Soccer Field) - Canton Canton-FIRST RD LOSS Livonia Churchill-FIRST RD LOSS Livonia Franklin-2ND RD LOSS Northville-WINNER Plymouth-2ND RD LOSS Salem-LOST IN FINAL Westland John Glenn-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Northville

DAN’S PROJECTED WINNER: Northville

SLEEPER PICK: SALEM


Boys Soccer District 12 (COMPLETE)

Host: Dearborn Heights Crestwood Location: Crestwood High School - Soccer (Charger Stadium) - Dearborn Hts. Dearborn-FIRST RD LOSS Dearborn Fordson-LOST IN FINAL Dearborn Heights Crestwood-2ND RD LOSS Detroit Cass Tech-FIRST RD LOSS Detroit U of D Jesuit-WINNER Detroit Western-FIRST RD LOSS Grosse Pointe South-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Detroit U of D Jesuit

DAN’S PROJECTED WINNER: Detroit U of D Jesuit

SLEEPER PICK: Dearborn Fordson




Boys Soccer District 13 (COMPLETE)

Host: Berkley Location: Anderson Middle School - Berkley Berkley-2ND RD LOSS Birmingham Groves FIRST RD LOSS Birmingham Seaholm FIRST RD LOSS Ferndale-2ND RD LOSS Royal Oak FIRST RD LOSS Southfield Arts & Technology FIRST RD LOSS Troy-LOST IN FINAL Troy Athens-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Troy Athens

DAN’S PROJECTED WINNER: Troy Athens

SLEEPER PICK: Troy


Boys Soccer District 14 (COMPLETE)

Host: Warren Cousino Location: Cousino Stadium - Warren Fraser-2ND RD LOSS Roseville-FIRST RD LOSS St Clair Shores Lakeview-2ND RD LOSS Sterling Heights-FIRST RD LOSS Sterling Heights Stevenson-LOST IN FINAL Warren Cousino-WINNER Warren Mott-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Fraser-2ND RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Fraser-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: St Clair Shores Lakeview-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 15 (COMPLETE)

Host: Rochester Adams Location: Adams High School - Rochester Hills (Soccer Field) Rochester-FIRST RD LOSS Rochester Adams-WINNER Rochester Hills Stoney Creek-2ND RD LOSS Romeo-2ND RD LOSS Utica-FIRST RD LOSS Utica Eisenhower-LOST IN FINAL


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Utica Eisenhower

DAN’S PROJECTED WINNER: Rochester Adams

SLEEPER PICK: Romeo-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 16 (COMPLETE)

Host: New Baltimore Anchor Bay Location: Anchor Bay High School - Soccer - Ira Clinton Township Chippewa Valley-LOST IN FINAL Harrison Township L'Anse Creuse-2ND RD LOSS Macomb Dakota--FIRST RD LOSS Macomb L'Anse Creuse North-FIRST RD LOSS New Baltimore Anchor Bay-2ND RD LOSS Port Huron Northern-FIRST RD LOSS Utica Ford-WINNER


DISTRICT FINAL MATCH UP


WINNER


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: New Baltimore Anchor Bay-2ND RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: New Baltimore Anchor Bay-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Macomb Dakota-1ST RD LOSS



202 views0 comments