top of page
MSNMAGBANNER.png
share your team.jpg

10/18/23 MHSAA DIVISION 2 PLAYOFF SCORE UPDATES AND PROJECTED WINNERS


This update is accurate as of 8:00 AM Tuesday October 17th and future updates will take place on Wednesday October 18th.


Boys Soccer District 17 (UPDATED)

Host: Stevensville Lakeshore

Coldwater-FIRST RD LOSS Edwardsburg-2ND RD LOSS Niles-FIRST RD LOSS St Joseph Stevensville Lakeshore-FIRST RD LOSS Sturgis Vicksburg-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Sturgis

DAN’S PROJECTED WINNER: Sturgis

SLEEPER PICK: Coldwater-FIRST RD LOSS


Boys Soccer District 18 (UPDATED)

Host: Holland

Hamilton-FIRST RD LOSS Holland Holland Christian Middleville Thornapple Kellogg-2ND RD LOSS Wayland-FIRST RD LOSS Zeeland East-FIRST RD LOSS Zeeland West-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Holland Christian

DAN’S PROJECTED WINNER: Holland Christian

SLEEPER PICK: Holland


Boys Soccer District 19 (UPDATED)

Host: Otsego

Battle Creek Harper Creek-FIRST RD LOSS Charlotte-FIRST RD LOSS Hastings-FIRST RD LOSS Marshall-2ND RD LOSS Otsego-2ND RD LOSS Plainwell- Richland Gull Lake


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Richland Gull Lake

DAN’S PROJECTED WINNER: Richland Gull Lake

SLEEPER PICK: Marshall-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 20 (UPDATED)

Host: Haslett

DeWitt Haslett- Lansing Eastern-FIRST RD LOSS Lansing Everett-2ND RD LOSS Lansing Sexton-2ND RD LOSS Lansing Waverly-FIRST RD LOSS St Johns-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: DeWitt

DAN’S PROJECTED WINNER: DeWitt

SLEEPER PICK: St Johns-FIRST RD LOSS

GET YOUR MSN GEAR NOW


Boys Soccer District 21 (UPDATED)

Host: Parma Western

Adrian-FIRST RD LOSS Chelsea-2ND RD LOSS Jackson-FIRST RD LOSS Jackson Northwest-2ND RD LOSS Mason Parma Western Tecumseh-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Mason

DAN’S PROJECTED WINNER: Mason

SLEEPER PICK: Parma Western

Boys Soccer District 22 (UPDATED)

Host: Dexter

Dexter Garden City-FIRST RD LOSS Pinckney-2ND RD LOSS Redford Thurston-FIRST RD LOSS Walled Lake Western-2ND RD LOSS Ypsilanti Community


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dexter

DAN’S PROJECTED WINNER: Walled Lake Western-2ND RD LOSS

SLEEPER PICK: Dexter


Boys Soccer District 23 (UPDATED)

Host: Allen Park

Location: Allen Park HS


DISTRICT FINAL MATCH UP



JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Riverview

DAN’S PROJECTED WINNER: Riverview

SLEEPER PICK: Gibraltar Carlson


Boys Soccer District 24 (UPDATED)

Host: Dearborn Divine Child


DISTRICT FINAL MATCH UP

JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Divine Child

DAN’S PROJECTED WINNER: Dearborn Divine Child

SLEEPER PICK: Hamtramck



Boys Soccer District 25 (UPDATED)

Host: Grosse Pointe North

Eastpointe-FIRST RD LOSS Grosse Pointe North Marysville-2ND RD LOSS Port Huron-FIRST RD LOSS St Clair-FIRST RD LOSS St Clair Shores Lake Shore-2ND RD LOSS Warren De La Salle Collegiate Warren Woods Tower-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Warren De La Salle Collegiate

DAN’S PROJECTED WINNER: Warren De La Salle Collegiate

SLEEPER PICK: Marysville-2ND RD LOSS


Boys Soccer District 26 (UPDATED)

Host: Auburn Hills Avondale


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Auburn Hills Avondale-FIRST RD LOSS

DAN’S PROJECTED WINNER: Orchard Lake St Mary's

SLEEPER PICK: Auburn Hills Avondale-FIRST RD LOSS

Boys Soccer District 27 (UPDATED)

Host: Goodrich

Clio-FIRST RD LOSS Flint Kearsley Goodrich Holly-2ND RD LOSS North Branch-FIRST RD LOSS Ortonville Brandon-2ND RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Flint Kearsley

DAN’S PROJECTED WINNER: Flint Kearsley

SLEEPER PICK: Goodrich


Boys Soccer District 28 (UPDATED)

Host: Lake Fenton

Fenton Flint Carman-Ainsworth-FIRST RD LOSS Fowlerville-2ND RD LOSS Lake Fenton-2ND RD LOSS Linden Owosso-FIRST RD LOSS Swartz Creek-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Fenton

DAN’S PROJECTED WINNER: Fenton

SLEEPER PICK: Linden



Boys Soccer District 29 (UPDATED)

Host: East Grand Rapids


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Forest Hills Central

DAN’S PROJECTED WINNER: Grand Rapids Forest Hills Central

SLEEPER PICK: Grand Rapids Christian


Boys Soccer District 30 (UPDATED)

Host: Grand Rapids Northview


DISTRICT FINAL MATCH UP



JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Fruitport

DAN’S PROJECTED WINNER: Fruitport

SLEEPER PICK: Allendale


Boys Soccer District 31 (UPDATED)

Host: Big Rapids

Bay City Central-FIRST RD LOSS Bay City John Glenn-2ND RD LOSS

Bay City Western-FIRST RD LOSS Big Rapids-FIRST RD LOSS Cedar Springs Ludington Midland-2ND RD LOSS Mount Pleasant-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Bay City John Glenn

DAN’S PROJECTED WINNER: Bay City John Glenn

SLEEPER PICK: Ludington


Boys Soccer District 32 (UPDATED)

Host: Geographic Host

Location: Non-Traditional Bracket

Alpena-2ND RD LOSS Cadillac-FIRST RD LOSS Gaylord Marquette Petoskey Sault Ste Marie-FIRST RD LOSS


DISTRICT FINAL MATCH UP


JONATHAN’S PROJECTED WINNER: Marquette

DAN’S PROJECTED WINNER: Marquette

SLEEPER PICK: Petoskey



97 views0 comments

Comments


GOT A SOCCER NEWS TIP? TEXT 248-617-7715

BOOK MSN TODAY

bottom of page